сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Промени во коалициската Влада на Самарас

Грчкиот премиер, Андонис Самарас, денеска се очекува да соопшти за промената на коалициската Влада. Клучен елемент во промените ќе биде досегашниот министер за финансии, Јанис Стурнарас, кој ќе се пресели на гувернерската функција на Центалната банка на Грција.

Antonis-Samaras

Поврзани вести

Грчкиот премиер, Андонис Самарас, денеска се очекува да соопшти за промената на коалициската Влада. Клучен елемент во промените ќе биде досегашниот министер за финансии, Јанис Стурнарас, кој ќе се пресели на гувернерската функција на Центалната банка на Грција.

Промени и рокади се очекуваат и во министерствата за здравство, развој, административни реформи и внатрешни работи.

Министрите за туризам, надворешни работи и одбрана, се зборува дека ќе ги задржат своите ресори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести