среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Променливи цените на нафтата

nafta

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска биле на различно ниво, во очекување на новиот пад на американските резерви, што укажува на добрата побарувачка во земјата која е најголем светски потрошувач на нафта.

Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во јануари поскапе на Трговската берза во Њујорк за 15 центри на 97,37 долари по барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ за испорака во февруари, на пазарот во Лондон, чинела 108,42 долари, односно за два центи помалку.

„Се предвидува дека американските резерви се намалиле за околу три милиони барели минатата недела им пружаат поттикнување на цените на нафтата“, изјавил Кени Кан, пазарен аналитичар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести