Македонија

Променливо облачно со повремен слаб дожд

Променливо облачно со повремен слаб дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен слаб дожд, на планините со слаб снег. По котлините ќе има магла и ниска облачност, а во некои котлини со намалена видливост. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната од четири до 14 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно и тивко, претпладне со магла и ниска облачност.

Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе достигне до седум степени.

До утре ќе се задржи променливо облачно време со слаб локален дожд, а на планините слаб снег. По котлините ќе има појава на магла.

Утре кон крајот на денот и за време на викендот земјава ќе биде под влијание на циклонска активност што ќе услови претежно облачно време со врнежи од дожд.

Пообилни врнежи од дожд се очекуваат в петок кога локално ќе дува и засилен јужен ветер.

Од недела ќе се спушта постудена маса од север која во ноќта кон понеделник ќе услови врнежите од дожд на некои места да поминуваат во снег.