четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Променливо облачно време со сончеви периоди

oblacno-vreme

Последни вести

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Долж Повардарието и во котлините ќе има услови за појава на магла која во текот на денот ќе се намалува, а преку денот ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 14 до 18 степени.

Во Скопје времето претпладне ќе биде со појава на магла која во текот на денот ќе се намалува, а преку денот ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 14 степени.

Во наредниот период под влијание на јужно струење ќе се задржи релативно топло време, на повеќе места со зголемена облачност. Во одделни котлини и понатаму наутро ќе има појава на магла. Од петок во вечерните часови до недела претпладне ќе се задржи променливо облачно време проследено со врнежи од дожд, а врнежите пред се ќе бидат во јужните делови од земјата каде се очекуваат да бидат и пообилни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести