сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Прометот во индустријата порасна за шест отсто

Zelezara-MAKSTIL_482

Поврзани вести

Прометот во индустријата во април 2014 година, во однос на април 2013 година, бележи раст од 6,01 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар бележи опаѓање од 12,3 отсто, а прометот остварен на странски пазари пораст од 14,3 проценти.

Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во април 2014 година, во однос на април 2013 година, e помал за 8,8 отсто, а во секторот Преработувачка индустрија поголем за 6,9 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во април 2014 година, во однос на април 2013 година, има пораст кај Капитални производи за 35,5 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,5 отсто, додека опаѓање бележи кај Енергија за 93,2 отсто, Интермедијарни производи, освен енергија за 2,4 отсто и Трајни производи за широка потрошувачка за 8,7 отсто.

Прометот во индустријата во април во однос на март годинавањ е помал за 0,1 отсто, а во периодот јануари-април 2014 година, во однос на периодот јануари-април лани 2013 година, има раст од 9,9 проценти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести