вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Промоција на најновата поетска книга од Ефтим Клетников „Пурпурна јанѕа“

Ефтим Клетников спаѓа во редот на најкомплетните современи македонски писатели.

Eftim Kletnikov - Pokana

Поврзани вести

Во мултимедијалниот центар „Матица ексклузив“ во Скопје утре во 12 часот ќе се одржи промоција на книгата „Пурпурна јанѕа“ од Ефтим Клетников. За делото на познатиот поет, критичар и преведувач промотивна реч ќе одржи поетот и литературен критичар Раде Силјан. Стихови ќе интерпретира артистката Соња Каранџулоска, а чинот на промоцијата ќе го збогати маестро Драган Даутовски со изведба на неколку музички творби.

Ефтим Клетников (Негрево, 1946 ) спаѓа во редот на најкомплетните современи македонски писатели. Во изминатите четири децении објави петнаесет дела од областа на критиката и есејот, девет дела за деца и млади, седумнаесет стихозбирки, десет антологиски избори, преведе над педесет дела од руската, француската, српската и словенечката литература.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести