вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Промоција на нова инсталирана медицинска опрема на Институтот за транфузиона медицина

doktor

Поврзани вести

На Институтот за трансфузиона медицина, денеска, ќе биде промовирана нова инсталирана медицинска опрема. Настанот ќе се одржи на одделот за имунохематологија.

Станува збор за два инсталирани апарати во амбулантниот оддел за одредување артериска периферна циркулација со кои компјутерски се одредува протокот на крвта низ артериските крвни садови.

Исто така и во лабораторискиот дел, инсталирани се два нови автоаналајзери за имунохематолошки испитувања на крвта на пациенти. На нив ќе се работат крвна група и Рх фактор на пациенти, бремени жени и новородени, како и скрининг и идентификација на антитела.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести