среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Промоција на новатапоетска збирка „ВДАХ“ од Борче Панов

Borce Panov

Поврзани вести

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ ќе биде промовирана најновата поетска збирка „Вдах“ од современиот македонски поет, Борче Панов.

За делото на авторот ќе говорат писателите Трајче Кацаров и Марина Мијаковска,а музички перформанс ќе има Пламенка Трајковска

Борче Панов припаѓа на новата генерација македонски поети, роден е во Радовиш и долгогдишен раководител на манифестацијата „Караманови средби“. Автор е на десетина поетски книги за кои има добиено повеќе книжевни награди. Негови песни се преведен на српски, бугарски, словенечки, турски, албански и други странски јазици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести