петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Промоција на нови книги од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“

knigikultura

Поврзани вести

Промоција на нови наслови од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ ќе се одржи денеска во Порта Македонија, на која ќе се обрати министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Станува збор за капитален проект на Владата, со кој првпат се овозможи на македонски јазик да бидат преведени книжевни творби кои се од исклучително значење за светската литература.

На свечената промоција ќе присуствува и претседателот на македонската Влада, Никола Груевски.

Едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ опфаќа вкупно 560 наслови од сите жанрови и периоди од развојот на литературата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести