петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Промоција на поетска книга од Шандор Петефи

Shandor Petefi POKANA

Поврзани вести

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслузив“, Книгоиздателството „Матица македонска“и Амбасадата на Република Унгарија во Република Македонија, на 12 март (среда) во 12 часот  ќе го промовираат изборот поезија „Лира и меч“ од Шандор Петефи, во препев на македонски јазик на Паскал Гилевски.

Беседа за животот и делото на големиот унгарски поет ќе одржи поетот и литературен критичар Раде Силјан. Во рамките на овој настан ќе биде отворена и изложба на графики од унграскиот сликар и графичар Вилмош Аба-Новак.

На свеченоста ќе се обрати унгарскиот амбасадор д-р Јожеф Бенце, кој ќе говори за соработката на двете држави и за националниот празник на Унгарците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести