четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Промоција на шест книги на народни умотворби од Голо Брдо

017

Последни вести

Во сабота (9 август) ќе бидат реализирани две програми од Вевчанското културно лето – 2014 год.

Во 18 часот е промоција на шесте книги „македонски народни умотворби“ од областа Голо Брдо во Албанија од Цветан Мазнику и Вита Која од Тирана. Според зборовите на двајцата собирачи на македонските народни умотворби тоа траело повеќе децении и претставува значаен фолклорен труд, за што творбите се запишани од над стотина македонци со што е сочуван автентичниот мелос и мајчиниот македонски јазик од Голо Брдо. Шесте книги претставуваат вистински драгоцен ѓердан на македонците и на нивните традиции во Албанија што е уште една потврда за нивното присуство таму.

За овој капитален издавачки проект што опфаќа над 3000 печатени страници, а е издание на здружението на македонците „Мир“ во Албанија, ќе зборуваат Ели Луческа, директор на Институтот за старословенска култура од Прилеп и Сашо Цветковски, директор на Националната установа – музеј „ д-р.Никола Незлобински“ од Струга.

Вечерта во рамките на Вевчанското културно лето ќе биде прикажан филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести