четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Промоција на книгата Раскази од Блаже Миневски

За делото на познатиот раскажувач, романсиер и публицист, промотивна реч ќе одржи поетот и литературен критичар Раде Силјан. Извадоци од книгата ќе чита артистката Софија Гогова Врчаковска.

Blaze Minevski

Поврзани вести

Во мултимедијалниот центар „Матица ексклузив“ во Скопје утре во 12 часот ќе се одржи промоција на книгата раскази „Пристапната беседа на акдемик Сисое“ од Блаже Миневски.

Книгата раскази „Приспивната беседа на академик Сисое“ содржи триесет кратки раскази создадени во последниве неколку години. Девет од расказите имаат добиено награди на разни конкурси за краток расказ, а насловениот расказ е застапен во антологијата „Најдобри европски раскази“ во 2011 година, објавена на англиски јазик од угледниот американски издавач Dailey Archive Press од Чикаго.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести