понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ФОТО: Пронајден автомобилот на убијците на Немцов

kolaaa

Последни вести

Автомобилот во кој се превезувале убијците на рускиот опозиционер Борис Немцов е пронајден од страна на полицијата, пренесува Раша тудеј.

Возилото било пронајдено недалеку од местото каде е убиен Немцов, а во моментов полицијата го пребарува.

Станува збор за автомобил „лада приора“, со регистарски таблички од Ингушетија, руска република во Северен Кавказ.

Истражните органи сметаат дека убиецот бил професионалец и дека бил запознаен со движењето на рускиот опозиционер.

Немцов беше застрелан кусо пред полноќ на Големиот Мосворечки мост покрај ѕидините на Кремљ и Црвениот плоштад со неколку куршуми од бел автомобил во движење. Четири куршуми завршиле во грбот на политичарот, кој бил во прошетка со својата пријателка. Тој починал на лице место.

Најчитани вести