вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајден гробот на Александар Македонски?!

aleksandar (1)

Поврзани вести

Гробот на Александар Македонски се наоѓа во областа позната како Kom el-Dikka, во центарот на Александрија?!

На натписите стои дека мавзолејот е посветен на „Кралот на кралевите, Освојувачот на светот Александар Трети“.

Покрај другото мавзолејот содржи 37 оштетени коски. Серија од тестови вклучувајќи и С-14 анализа ќе утврдат дали коските се на големиот војсководец.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести