петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајден лек за хепатит Ц?

Руски научници претставиле нов препара во таблети против вирусниот хепатит Ц „нарлапревир“, со кој се лечат 85 отсто од случаите и нема никакви нус- ефекти.

lekovi

Поврзани вести

Носителите на вирусот хепатит Ц низ годините можеле да бидат инфицирани, а да не знаат за тоа. Овој „таен убиец“ нема клинички симптоми при зараза. Подоцна се манифестира како цироза на црниот дроб или карцином.

Стандардните шеми на лечење се со инјекции со препаратот интерферон и по ефикасност не надминува 50 до 70 отсто. Освен тоа се штетни, бидејќи манифестираат нус појави.

Предноста од овој нов препарат е директното антирусно дејство, бидејќи го блокира внатреќелиското размножување на вирусот. Важно е што лекот ќе се дава во таблети, наместо инјекции, бидејќи така им е полесно на пациентите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести