среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајден скелет од времето на Александар Македонски

123

Последни вести

Грчките археолози пронашле костур за кој се надеваат дека ќе ја реши мистеријата за тоа кој е погребан во огромната, богато украсена гробница од времето на Александар Македонски, лоцирана во близина на древниот град Амфиполис , пишува Вечер.

Официјалните лица во Грција наведуваат дека очигледно се работи за скелет на важна личност, можеби Роксана, сопругата на славниот македонски војсководец, Олимпија, неговата мајка или пак некој од неговите генерали.

Скелететот ќе биде предаден на понатамошни анализи, а првите наоди на експертите ќе бидат предадени на 29. ноември.

Најчитани вести