недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајдена „дождовна“ планета надвор од сончевиот систем

Новооткриената планета „WISE J0855-0714″ е поголема од Јупитер дури 10 пати. На неа температурите се сибирски – од минус 48 до минус 13 Целзијусови степени. Дождовната планета ја „откри” телескоп долг 6,5 метри наречен Магелан.

planeta

Последни вести

Тим американски астрономи пронајде планета надвор од сончевиот систем, од нашата одалечена 7,3 милиони светлосни години и на која врне дожд.

Новооткриената планета „WISE J0855-0714″ е поголема од Јупитер дури 10 пати. На неа температурите се сибирски – од минус 48 до минус 13 Целзијусови степени. Дождовната планета ја „откри” телескоп долг 6,5 метри наречен Магелан.

Ова е прв пат надвор од сончевиот систем да се откријат дождовни облаци, кои во иднина би можеле да обезбедат опкружување за можен живот на човечкиот вид.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести