понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајдена листерија во свинскиот врат на Екстра Меин од Куманово

15958golema

Поврзани вести

Чадениот свински врат на компанијата „Екстра Меин“ од Куманово е причинителот за ширење на бактеријата Листерија, од која досега четири лица починаа.

„Испитувањата на вкупно 650 мостри прехрамбени производи покажаа дека бактеријата листерија е најдена во триесет производи што термички се обработуваат и се сметаат за безбедни за јадење и кај еден производ што не се обработува термичики- вакумиран сечкан свински врат. Генетичките профили на листеријата од овој производ во 98% се совпаѓаат со оние најдени кај 8-те раболени од листериоза“, изјави професор д-р Ѕвонко Миленковиќ, претседател на Комисијата за заразни болести.

Дејан Рунтевски, директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, по откривањето на причинителот изјави дека до вечер ќе бидат повлечени од продажба сите сомнителни продукти на оваа домашна компанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести