понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Пронајдена смртоносна кутија стара 100 години

121197425

Последни вести

Научници од САД пронашле голем број смртоносни организми во лабораториски контејнер стар 100 години.

Садот бил скриен во лабораторијата, а во него се пронајдени заразни примероци кои предизвикуваат ботолизам, куга, туларемија и мелиодоза. Меѓу смртоносните организми пронајден е и рицин, силен протеински отров кој се добива од растението рицинус.

Пронаоѓањето на кутијата е резултат на големата истрага која е покрената откако еден од научниците во  јули оваа година пронајде шише со примероци на големи сипаници, кое датира од 1950 година.

Од Институтот наведуваат дека пронајдени примероци се дел од историската колекција која се наоѓа во лабораториајта.

– Пронаоѓањето на овие организми и примероци ја потврдува потребата од постојано следење и испитување на лабораториската опрема во рамките на законските одредби, а со цел унапредување на квалитетот на биолошката сигурност, рече портпаролот на Институтот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести