недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Пронајдени 42 тела на мигранти во Босфор

brodolom500

Последни вести

Дваесет и четири безживотни тела се пронајдени од спасувачките екипи откако брод со 40 илегални мигранти се преврте во морето на Босфорскиот теснец.

Седум луѓе се спасени од морето, а потрагата по останатите патници на бродот се уште е во тек каде се вклучени чамци од крајбрежната стража и хеликоптер.

Голем број илегални имигранти од Африка и од Блискиот Исток минуваат преку Турција за да стигнат до земјите на Европската унија, најчесто патувајќи во лоши и преполни бродови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести