вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Пронајдени црните кутии на авионот на „Ер Азија“

opashkaa

Последни вести

Индонезиските нуркачи ја извлекоа на површина едната од двете црни кутии на авионот на компанијата „Ер Азија“ кој на 28-ми децември падна во Јаванското море заедно со 162 патници и членови на екипажот.

Црните кутии биле локализирани на околу 30 метри длабочина во Јаванското Море во дел од остатоците од авионот, но повторно невремето ја попречило потрагата, јавува Бета.

– Оној дел од црните кутии што ги содржи параметрите од летот на авионот утрово беше извлечен на површина, изјави директорот на индонезиската агенција за потрага и спасување Бамбанг Соелистио и додаде дека нуркачите во моментов се во потрага по оној дел од црните кутии каде се зачувани аудио снимките.

Засега не се знаат точно причините за падот на авионот во Јаванското Море, а лошите временски услови се назначени како важен фактор, според извештајот на индонезиската агенција за метеорологија, клима и геофизика.

Најчитани вести