понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пронајдени телата на 21 рудар во поплавениот кинески рудник

China-coalmine-deathtoll_4-19-2014_145097_l

Последни вести

Спасувачките екипи пронајдоа тела на 21 рудар загинати во поплавениот рудник во северна Кина, соопштија денеска кинеските власти.

Телата се пронајднеи по четиридневна потрага. Повеќе од 600 спасувачи ја испумпуваа водата од поплавениот рудник Јангјаван во близина на градот Датонг, во северна Кина.

Окното на рудникот е поплавено во неделата навечер, кога во него се наоѓале 247 рудари, од кои 223 успеале да се спасат. Уште тројца рудари се спасени и во моментов закрепнуваат во болница.

Најчитани вести