вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајдени телата на 48 ученички во потонатиот јужнокорејски траект

trajekt-juzna-koreja-foto-ap-1397632896-480667

Поврзани вести

Четириесет и осум тела на ученички се пронајдени во кабина на потонатиот јужнокорејски траект, но извлекувањето на телата на жртвите е отежнато поради повеќе причини.

Девојчињата биле откриени со појаси за спасување на себе во кабина што може да прими најмногу 30 луѓе.

Нуркачите од тимовите за спасување соочени се со разни проблеми – од слаба видливост до тоа што пречки при приодот кон бродот им прават разни предмети што се во водата. Дел од вратите на траектот не може да се отворат заради водениот притисок. Извлекувањето на довојчињата е отежнато и поради појасите за спасување кои се на нив. Отежната е работата на спасувачките тимови и поради силните струи што се појавија, јавуваат јужнокорејски медиуми.

Од 476 патници и членови на екипажот на траектот, 339 биле средношколци и професори кои оделе на излет. Досега се потврдени 162 жртви и околу 140 и понатаму се водат како исчезнати.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести