недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пронајдени телата на уште тројца планинари во несреќата на Хималаите

354561_himalaji-01afpfoto-zulfikar-ali_f

Последни вести

Спасувачите во Непал извлекоа денеска уште три тела од снегот, додека непалските власти се подготвуваат да ја завршат потрагата по преживеаните по снежното невреме кое во вторникот ја погоди таа област.

До сега со хеликоптер се спасени повеќе од 500 лица од кога големото снежно невреме го погоди непалскиот регион Анапурна кој е популарен меѓу планинарите за време на сезоната на планинарење.Невремето предизвика лавина и усмрти неколку десетина луѓе.

Официјалните лица од Непал веруваат дека најголемиот дел се евакуирани или пак сами се спасиле иако се уште не е јасно колку планинари биле кога регионот го погодил силното невреме.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести