четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пропадна состанокот на Филе со политичките претставници на БиХ

bosna zname

Поврзани вести

Комесарот на Европската унија за проширување, Штефан Филе, до доцна синоќа во Сараево разговарал со лидерите на седумте најголеми парламентарни партии во Босна и Херцеговина за пресудата на Европскито суд за човекови права за случајот „Сејдиќ- Финци“.

Но, претставниците на тие партии воопшто не ги приближиле нивните ставови на оваа тема, ниту по пет години откако Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја донесе одлуката во корист на Ромот Дерво Сејдиќ и Евреинот Јакоб Финци.
Тие двајца ја тужеа БиХ барајќи кандидатурата на изборите за државна функција во Босна и Херцеговина да им биде овозможена и на припадниците и на другите народи не само на Бошњаците, Србите и Хрватите.

Европскиот суд побара од властите во БиХ да ги усвојат уставните измени за да може на малцинствата да им се овозможи да се кандидираат за високи државни функции што досега не е направено.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести