петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Проработе еден од блоковите на РЕК Битола

rek bitol

Последни вести

Термоцентралата Рек Битола проработе. Доцна синоќа е вклучен во електро – енергетскиот систем еден од блоковите,  додека вториот се очекува да биде во функција во текот на денешниот ден – информираат од државните електрани ЕЛЕМ, објави „24 Вести“
Третиот блок ќе се вклучи доколку има потреба.  Вчера најголемиот произведувач на струја РЕК Битола беше надвор од употреба кога два блока беа исклучени од системот поради технички отстапувања, а третиот не функционираше поради  модернизација на котел.

Најчитани вести