сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Прорусите ги предадоа црните кутии од оборениот МН17

Проруските сепаратисти ноќеска на прес конференција во Доњецк ги предале двете црни кутии од соборениот Боинг 777 на малезиска делегација

MH17: videos show missile launcher in vicinity of neighbouring towns

Последни вести

Проруските сепаратисти ноќеска на прес конференција во Доњецк ги предале двете црни кутии од соборениот Боинг 777 на малезиска делегација, пренесоа медиумите.

Денеска беше многу важен ден во историјата на Народна Република Доњецк, изјавил водачот на самопрогласената држава на истокот на Украина Александер Бородај пред новинарите по неколкучасовен состанок со Малезијците.

Во обраќањето Бродај ги обвинил Украинците за соборувањето на авионот тврдејќи дека за тоа имале технички капацитети имотив. Потоа на маса ги оставил двете црни кутии.

Претставниците на малезиската и холаднската делегација потпишале некаков документ за предавање на кутиите во официјален протокол.

Малезискиот премиер Најиб Разик претходно на вонредна прес конференција во Куала Лумпур објавил дека малезиските власти во изминатите неколку дена далеку од очите на јавноста преговарале со сепаратистите за предавање на црните кутии но и посмртните останки на загинатите. Тој рекол дека добил ветување оти црните кутии ќе бидат предадени до 21 часот по украинско време но целата церемонија била одложена за неколку часа бидејќи Малезијците биле принудени на дополнителни преговори со лидерот на сепаратистите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести