сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

merkel

Поврзани вести

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел  во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите во Украина“.

Околу 100 демонстранти, кои носеле капи со руски амблем , вчеравечер ја исвиркале Меркел и мафтале со плакати на кои пишувало „Уапсете ги нацистите во Украина“ и „Без војна против Русија“.

Протестот е одржан зад бариерите поставени во задниот дел на салата во која се одржувал собирот, кој бил во организација на христијанско-демократската унија и на кој присуствувале околу 200 луѓе.

Еден од говорниците на собирот по повод претстојните избори и член на Европскиот парламент, Јоахим Целер изјавил дека би било подобро овој протест да биде одржан на московскиот Црвен плоштад.

Челниците на украинските власти вчера изјавиле дека нема да потклекнат пред „уцените“ на проруските сили, кои на истокот од земјата држат под контрола повеќе од 10 градови и по референдумот одржан на 11-ти мај ќе бараат припојување кон Русија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести