среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Проруски протест за мир во Доњецк

Во блиска иднина, самопрогласената република, Доњецк, за своја парична единица ќе ја има рубљата, ова денеска на мирниот протест на плоштадот Ленин го изјави Денис Пушилин, претседателот на Врховниот совет на Доњецката Народна Република.

1023563

Поврзани вести

Во блиска иднина, самопрогласената република, Доњецк, за своја парична единица ќе ја има рубљата, ова денеска на мирниот протест на плоштадот Ленин го изјави Денис Пушилин, претседателот на Врховниот совет на Доњецката Народна Република.

На мирнот протест учествуваа околу 2.500 граѓани, скандирајќи „Русија“.

Пушилин нагласи дека во моментот најважно за проруските сепаратистички сили е тука да се обезбеди заштита на децата кои се наоѓаат во зоната на воени дејствија. Се организира нивно евакуирање во кампови на Крим и во Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести