среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Проруски сепаратисти го заземаа телевизискиот центар во Доњецк

Пред зградата на регионалниот телевизиски центар во Доњецк се одржува протест со барање за објективно известување за настаните во југоисточниот дел на Украина.

donjeck500

Поврзани вести

Над зградата на регионалниот телевизиски центар во Доњецк, проруски сепаратисти поставија знаме на самопрогласената Доњецка народна република.

Пред зградата на регионалниот телевизиски центар во Доњецк се одржува протест со барање за објективно известување за настаните во југоисточниот дел на Украина.

Дел од западните медиуми јавија дека четворица маскирани сепаратисти со палки и штитови стојат пред влезот во телевизијата ио контролираат кој ќе влезе, а внатре има лица со маскирна облека.

Прорускиот митинг почна на плоштадот „Ленин“ во центарот на градот, при што се собраа околу 3.000 лица. Тие бараат распишување на референдум за федерализација на Украина. Демонстрантите носат транспаренти на кои пишува „Не за крвавата киевска Хунта!“ и „Прекинете ја окупацијата на Донбас“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести