среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Проруските сепаратисти ја заземале Централната банка во Доњецк

ukraina_istocna_demonstracii_0

Поврзани вести

Проруските сепаратисти денеска ја заземале зградата на Централната банка во Доњецк на истокот на Украина.

Претставникот на бунтовниците, Олександар Матјушјин, вели дека во тек се преговори како финансиските трансакции од данокот да се собираат во новата Народна Република Доњецк.

Андреј Пургин, заменик-премиерот на самопрогласената република вели дека не се работело за насилно заземање на банката, туку по веќе планиран дијалог.

Вооружените сепаратисти го обезбедуваат главниот влез, а на службениците им е дадена наредба да ја напуштат зградата.

Регионите Доњецк и Луганск прогласија независност од Киев на спорен референдум на 11 мај. Референдумот официјален Киев и меѓународната заедница го оценија за нелегитимен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести