среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Проруските сепаратисти од Доњецк најавија повлекување на тешкото оружје

Members of the Ukrainian armed forces ride military vehicles near Artemivsk

Последни вести

Доњецката народна република прогласена од проруските сепаратисти во источна Украина, објави денеска дека почнала да го повлекува тешкото оружје од линијата на судири. Тоа го соопшти претставникот на министерството за одбрана на таа самопрогласена република, Едуард Басурин, пренесе МИА.

Повлекувањето почнало утрото по локално време. Планирано е повлекување на 96 единици артилериско оружје Д-30 од реонот на Дебалцево, Горловска, Доњецк и Телманово.

Сепаратистите од Лугањската народна република соопштија дека напладне ќе почнат со повлекување на тешкото отужје од реонот на Дебалцево.

фото: Reuters

Најчитани вести