недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Проруските сепаратисти ослободиле 648 затвореници

Украинскиот претседател Петро Порошенко вчера изјави дека проруските сили заробиле речиси 1.200 луѓе за време на конфликтот.

ukrajinska_vojska_647376S1

Последни вести

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави портпаролот на украинската армија, Андриј Лисенко, објави МИА.

Тој истакна дека украинската страна работи на гарантирање на ослободувањето на уште околу 500 затвореници, не прецизирајќи колку затвореници ќе ослободи украинската Влада.

Украинскиот претседател Петро Порошенко вчера изјави дека проруските сили заробиле речиси 1.200 луѓе за време на конфликтот.

Лисенко нагласи дека од почетокот на примирјето во петокот, загинале петмина припадници на украинските сили, а 30 се повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести