петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Проруските сили потврдија дека ги притвориле набљудувачите на ОЕБС

Рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин потврди дека еден руски граѓанин е меѓу една група набљудувачи на ОЕБС и ова го оцени како „чин на саботажа“.

osce-flag

Поврзани вести

Проруските сили во Украина утринава потврдија дека ги притвориле набљудувачите на ОЕБС, пренесува агенцијата АФП.Aгенцијата АП ја пренесе изјавата на самопрогласениот „народен градоначалник“ на градот Славјанск, Вјечеслав Пономарев дека неговите борци држат четворица набљудувачи на ОЕБС.

Пономарев изјави дека набљудувачите се безбедни и вети нивно брзо ослободување. Пономарев не изнесе никакви услови за нивно пуштање на слобода.

Рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин потврди дека еден руски граѓанин е меѓу една група набљудувачи на ОЕБС и ова го оцени како „чин на саботажа“.

ОЕБС во вторникот соопшти дека изгубил контакт со тимот од четворица набљудувачи во Доњецк, на истокот на Украина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести