среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Просечната плата во Словенија двојно поголема за разлика од онаа во БиХ

slovenija zname

Поврзани вести

Словенечкиот завод за статистика соопшти дека просечната месечна нето плата за ноември минатата година во Словенија изнесува 1.044 евра, што е два пати повеќе од просечната месечна плата во Босна и Херцеговина.

Имено, просечната нето плата во овој период била за еден отсто повисока во споредба со истиот период во 2012-тата година.

Исто така, просечната бруто плата во ноември минатата година изнесувала 1.617 евра, што е за шест отсто повеќе во споредба со претходниот месец.

Според последните податоци, повеќе од две третини од вработените во Словенија примаат плата помала од просекот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести