вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Просек во сексот: четвртина планираат секс, а една третина се незадоволни

seks-foto-shutterstock-1369406146-217451

Поврзани вести

Луѓето кои се во постојани врски, во просек водат љубов шест пати месечно, 84 отсто од нив сметаат дека сексуалниот живот им е здодевен, а 25 отсто заглавиле во рутина.Наспроти нив, 53 отсто од испитаниците се задоволни од својот сексуален живот, 15 отсто не се сигурни додека 32 отсто сметаат дека сексуалниот живот им е очаен.

Најчести причини за незадоволство за 25 отсто од луѓето се рутина и немање спонтаност, 16 отсто сметаат дека партнерот им е лош во кревет, а  10 отсто дел во односот се изгубила страста.

Поради немање слободно време, дури една петина од луѓето со партнерот го договараат времето за секс, а  43 отсто сметаат дека честиот секс значајно би ја подобрил блискоста во спалната соба.

На прашањето дали би вложиле пари за подобрување на сескусалниот живот за купување на сексуални помагала, 63 отсто одговориле потврдно, додека останатите мислат дека тоа нема да им помогне.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести