сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Протести во Шпанија: Седуммина уапсени, 23 повредени

Официјалнте лица велат дека седум лица се приведени откако оштетиле полициско возило.

spanijademionstaracii

Поврзани вести

Најмалку седум лица се уапсени, а  23 се повредени за време демонстрациите кои се одржаа минатата ноќ во Шпанија против предлог-законот кој предвидува построги казни за одредени дела, како што се горувањето на националното знаме.

Полициските сили  спречија  околу 4.000 демонстранти да ја опкружат зградата на шпанскиот парламент.

Официјални лица велат дека седум лица се приведени откако оштетиле  полициско возило.

Демонстрациите беа организирани во знак на протест на предлог-законот кој предвидува парични казни до 30.000 евра за палење на знаме и навреда на државата. Исто така постои и парична казна од 1.000 евра за навреда или закана на полицијата за време на демонстрации, пренесе АП.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести