недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Протест на градоначалниците и локалните службеници во Грција

grcija

Последни вести

Локалната администрација во Грција денеска ќе биде затворена на три часа поради протестот на градоначалниците и локалните службеници пред зградата на Парламентот во Атина против наредбата на Владата да префрлат парични резерви од општинските претпријатија во Централната банка за да и помогнат на земјата да ги изврши своите финансиски должности и да избегне банкрот, објави МИА.

Поради „симболичниот“ протест институциите на локалната власт ќе бидат затворени од 12 до 15 часот со исклучок на социјалните служби.

Одлуката за тоа беше донесена од раководството на Сојузот на општините во Грција.

Најчитани вести