недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 41

Протест на грчките воени и полициски службеници

Демонстрантите бараа да се сретнат со заменик-министерот за финансии, Јоргос Хулиаракис.

pol-3

Последни вести

Грчки воени и полициски службеници денеска протестираа пред Канцеларијата за сметководство на Министерството за финансии, во центарот на Атина, поради намалување на нивните плати.

Демонстрантите бараа да се сретнат со заменик-министерот за финансии, Јоргос Хулиаракис.

Грчкиот Државен совет, највисокиот административен суд во земјата, на почетокот на оваа година ја потврди жалбата на воениот и полицискиот персонал против намалување на нивните плати, спроведено од страна на Владата во 2014 година.

Најчитани вести