петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 3

Протест на грчките земјоделци во Солун

grcki zemjode

Последни вести

Грчките земјоделци ги засилија протестите против плановите на Владата за пензиските реформи, со зголемување на бројот на блокади на магистралните патишта со стотици трактори на клучните крстосници и попречување на сообраќајот.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, се очекува протестите да се интензивираат денеска на митингот на земјоделците во Солун, кој е планиран да се совпадне со посетата на северното пристаниште од страна на министерот за развој на земјоделството и храна Вангелис Апостолу.

Министерот, кој е во Солун за годишната земјоделска изложба „Агротика“, е под голем притисок да се сретне со земјоделците за да дискутираат за нивните барања за пензиските реформи.

Најчитани вести