Македонија

ВИДЕО: Протест на ЈСП пред седиштето на СДСМ

ВИДЕО: Протест на ЈСП пред седиштето на СДСМ

Десетина автобуси од Јавното сообраќајно претпријатие, во знак на протест поради повреда на возач и вандализирање на автобус за време на протестите против власта, кои деновиве ги предводи опозицијата, денеска се паркираа пред централното седиште на СДСМ.

„Протестираме поради напaдот на колегата и автобусот од демонстрани пред некој ден. Нашиот апел е сите тие што мислат да протестираат, нека го прават тоа на мирен начин, не да не загрозуваат нас како возачи и граѓаните кои што ги користат услугите на ЈСП“, истакна Ванчо Бошковски, возач во ЈСП.

Пред протестот на ЈСП, пред седиштето на СДСМ својот револт против насилството врз медиумите го искажаа и новинарите, кои опозицијата изминатиот период константно вербално ги навредува, а во последните инциденти, освен говор на омраза,  се случија и неколку физички напади врз новинари, фоторепортери и камермани, за кои опозицијата смета дека се непрофесионални и партиски.

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, денеска посочи дека тие што протестирале се партиски војници и дека власта со тоа ги почнала своите контрапротести. Вината за насилствата ја префрли на наводни инфилтрирани демонстранти од власта.