среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Протест на Здружението на невработени во Сараево

Повеќе од стотина демонстранти на протестите бараа да го остварат правото на вработување и живот достоен за човекот, а носеа транспаренти на кои пишуваше „сакаме работа“, „нема од што да живееме“, „сакаме во ЕУ“.

saraevo1

Последни вести

Пред зградата на Парламентот на Федерацијата на БиХ се одржаа мирни протестои кое ги организираше Здружението на невработени во БиХ, а во зградата остана координаторот Хасан Сејдиќ, кој чека некој од претставниците на власта да го прими и да се изјаснат за барањата на ова Здружение.

Здружението на невработени претходно упати барање до претставниците на федералниот парламент, меѓу кое и барање за придвижување на економијата и отворање на нови работни места.

Сејдиќ истакна дека Здружението бара јасен развоен план, односно укинување на кантоните и скапата администрација.

„Овде сме затоа што првпат во парламентарна процедура влегува измената на Уставот на ФБиХ.Политичарите велат дека не можат да ја развијат економијата и да го зголемат бројот на работни места затоа што се лоши уставните промени, но сега е прилика тоа да се промени,“ изјави Сејдиќ.

Повеќе од стотина демонстранти на протестите бараа да го остварат правото на вработување и живот достоен за човекот, а носеа транспаренти на кои пишуваше „сакаме работа“, „нема од што да живееме“, „сакаме во ЕУ“.

Во зградата на парламентот на ФБиХ денеска се одржува седница на Претседателскиот дом на федералниот Парламент за уставните реформи во ФБиХ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести