сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Протести пред американската амбасада во САД

People protest in London against the killing of Michael Brown in the US

Последни вести

Илјадници лица излегоа на протест пред амбасадата на САД во Лондон во знак на револт поради убиството на афроамериканскиот тинејџер кој беше убиен од полицаец.

Протестите во САД се одржуваат поради одлуката на поротата да не покрене обвинение против полицаецот Дарен Вилсон, кој во август го уби невооружениот Афрoамериканец Мајкл Браун.

Во Лондон се собраа околу пет илјади демонстранти. Учесниците во протестот им се обратија на роднините на црнците, кои се убиени во велика Британија од страна на полицијата.

Некои од демонстрантите носеа свеќи, а потоа со минута молчење им оддадоа почит на сите лица ширум светот кои биле жртви на полицијата.

Во немирите во Фергусон во САД изминатите два дена запалени се повеќе згради и автомобили, а полицијата приведе 61 лице.

 

Најчитани вести