понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Протести во Анкара, Истанбул и Измир поради забраната на „Твитер“

tviter zabrana

Поврзани вести

Денес во Анкара, Истанбул и Измир се планирани демонстрации во знак на протест против одлуката на турската Влада да го блокира пристапот до „Твитер“, пренесе „АФП“.

Во почетокот на месецот властите се заканија дека ќе го забранат и пристапот до „Ју Тјуб“ и „Фејсбук“, откако на интернет се појавија записи од телефонски разговори на премиерот Ердоган во рамките на тековниот корупциски скандал.

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се заканил дека ќе го укине „Твитер“ бидејќи обвиненијата за корупција во неговиот најтесен круг се шират по социјалните мрежи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести