понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 13

Протести во Грција против приватизацијата на двете најголеми пристаништа

За време на протестите припадници на единицата за борба против безредија беа распоредени во центарот на грчката престолнина и ги спречија демонстрантите да го пробијат полицискиот кордон.

132388082

Последни вести

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растера пристаништните работници кои протестираа во центарот на Атина против продажбата на пристаништето Пиреја на кинеската компанија Коско. Договорот за приватизација беше потпишан денеска, јави агенцијата АНА – МПА.

Пристаништата во Грција денеска се затворени поради 24-часовен штрајк кој го организираа гранковите синдикати во земјата.

Протести имаше и во Солун, каде пристанишните работници демонстрираа против претстојната приватизација на компанијата која управува со Солунското пристаниште.

„Одлучни сме да ја водиме битката до крај за да го зачуваме јавниот карактер на пристаништата“, се наведува во соопштението на пристанишните работници.

Најчитани вести