вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Протести во Грција

protesti

Поврзани вести

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција денеска ги повика своите членови на протест пред Министерството за труд.

Синдикатот бара од демонстрантите да го блокираат влезот во Министерството за да се покаже противењето на АДЕДИ на пензиските реформи што ги предлага Владата.

Поради протестите нарушен е железничкиот сообраќај и електричната железница која ја поврзува Атина со предградијата. Железничарите ќе запрат со работа неколку часа во знак на протест против приватизација на железничкиот оператор Траиносе.

За денеска се планираат и протести на островите, а во меѓувреме продолжува и штрајкот на земјоделците, пренесува МИА.

Грчките бродови и денеска остануваат на пристаништата поради штрајкот на морнарите кој почна вчера и ќе трае до утре.

Најчитани вести