четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Протести во Охајо заради убиството на 12-годишно момче

protest

Последни вести

Неколку стотини лица вчеравечер во Кливленд блокираа фрекфентен автопат во знак на протест поради убиството на 12-годишното момче од страна на полицаец.

Во текот на синоќешниот протест полицијата го пренасочи сообраќајот, но не презеде никакви мерки против демонстрантите кои прво седнаа на средината од една голема крстосница, а потоа прошетаа покрај Градскиот суд и излегоа на автопатот, извикувајќи пароли : „Рацете горе, не пукајте“ и „Нема правда, нема мир“, пренесоа американските медиуми.

Момчето Тамир Рајс беше  убиено во саботата, откако на него пукаше полицаец кој на терен излегол по пријава на непознато лице дека некој на игралиштето мафта „веројатно со лажен пиштол“.

Полицајците пукале во момчето кога одбило да ги крене рацете и со раката тргнало кон појасот, во кој имало нешто што наликувало на пиштол.

Полицијата подоцна утврдила дека Тамир имал реплика на пиштол, односно воздушен пиштол што испукува пластични сачми.

Шефот на полицијата во Кливленд, Калвин Вилијамс, не сакаше да ги коментира протестите во својот град, што се одвиваат истовремено со демонстрациите ширум САД заради одлуката на поротата во Фергусон, во сојузната држава Мисури, да не се покренува обвинение против белиот полицаец Дарен Фергусон, кој од службеноот огнено оружје го уби невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун.

 

Најчитани вести