сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Протести во Токио поради Фукушима

Fukisima_from_sky_CC

Поврзани вести

Стотици демонстранти денеска се собраа во Токио против одлуката за отфрлање на кривичните пријави поврзани со нуклеарната катастрофа во Фукушима, пренесе РСЕ.

Големо цунами предизвикано од силен земјотрес ја погоди нуклеарната централа во 2011 година и предизвика огромни штети. Радијацијата контаминираше голема населена област. Никој не загина како резултат на несреќата, но многумина се самоубија, а десетици илјади луѓе не може да се вратат во своите домови. Никој од компанијата ТЕПЦО, што управува со централата, ниту, пак, од јапонската влада не беше казнет за несреќата, иако во парламентарниот извештај се наведува дека тоа била катастрофа предизвикана и од човечки фактор, а не само од цунамито. Фукушима оттогаш е затворена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести