вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Протести во Загреб заради судирите во Појасот Газа

Стотина граѓани се собрале вчера на централниот загребски плоштас на повик на движењето „Окупирајмо“, барајќи итен прекин на воените дејствија во Појасот Газа во Палестина.

zagreb

Последни вести

Стотина граѓани се собрале вчера на централниот загребски плоштас на повик на движењето „Окупирајмо“, барајќи итен прекин на воените дејствија во Појасот Газа во Палестина.

Неколку од нив развиле голем транспарент со натпис „Стоп за војната и насилството во Палестина“, пренела агенцијата Хина.

Демонстрантите изразиле жалење што не можат да очекуваат поддршка на политичките алити, но порачале дека граѓаните можат на тие елити да им покажат во кој правец треба да одат.

Пред демонстрантите во еден момент дошол човек со парола „Ослободете ја Газа од Хамас“, што предизвикало бес на мнозинството, па полицијата брзо го отстранила.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести