вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Протестите против Трамп добија нова димензија, станаа насилни

Најмалку 29 лица се уапсени во Орегон за време на протестите покренати во знак на незадоволство поради изборот на Доналд Трамп за нов претседател на САД. Полицијата соопштува дека протестите станале насилни и преминале во нереди.

протестите

Поврзани вести

Демонстрантите почнале да кршат прозорци на објекти и да палат контејнери, што полицијата сега го оквалификува како нереди.

Околу четири илјади демонстранти излегоа на улиците на Портланд, а околу полноќ почнаа со различни предмети да фрлаат по полицијата, која одговори со солзавец и некој вид чадна бомба за да ги растера.

Повеќе илјади луѓе, вклучувајќи голем број студенти, организираа нови протести во повеќе американски градови поради изборот на Трамп за нов претседател. Тој повторно се огласи на Твитер критикувајќи ги демонстрантите.

„Само што имавме многу отворени и успешни претседателски избори. Сега непрофесионални демонстранти, поттикнати од медиумите протестираат. Многу нефер!“ напиша Трамп.

Сепак, неколку минути подоцна се огласи повторно на Твитер каде напиша дека имал фантастичен ден на Вашингтон каде по првпат се сретнал со претседателот Обама.

Најчитани вести